ABD’den İHA saldırısına misilleme

ABD’nin Ürdün-Suriye sınırındaki askeri üssüne 28 Ocak’ta kamikaze insansız hava aracı ile gerçekleştirilen saldırıda 3 askeri öldü, 40’ın üzerinde asker de yaralandı.

Reuters’a konuşan yetkililer, ABD’nin bu saldırıya yanıt vermeye Irak ve Suriye’deki hedefleri vurarak başladığını bildirdi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı, üs saldırısına karşılık olarak, Irak ve Suriye’de İran Devrim Muhafızları Ordusuna ait hedeflere yönelik hava saldırıları düzenlediğini duyurdu.

Komutanlık, 85’ten fazla hedefin vurulduğunu açıkladı.

SURİYE’DE İRAN DESTEKLİ GRUPLARA HAVA SALDIRISI

ABD’nin misillemeye başlamasının açıklanmasından kısa bir süre önce Suriye’nin Deyrizor bölgesinde Meyadin ilçesi çevresindeki İran destekli silahlı grupları hedef alan hava saldırıları düzenlendiği bildirilmişti.

Mezar Ali Üssü ile Haydariyye ve Şibli köylerindeki İran destekli grupların bulunduğu noktalara düzenlenen saldırılarda ölü ve yaralıların olduğu ifade edilmişti.

ABD ÜSSÜNE İHA SALDIRISI

ABD’nin Ürdün-Suriye sınırındaki askeri üssüne 28 Ocak’ta kamikaze insansız hava aracı ile gerçekleştirilen saldırıda 3 ABD askeri ölmüş, 40’ın üzerinde asker de yaralanmıştı.

İsrail ile Hamas arasında 7 Ekim’de çıkan ve Orta Doğu’da gerilimi tırmandıran savaşın başlangıcından bu yana ABD kuvvetlerine düzenlenen ilk ölümcül saldırı olmuştu.

Başta Biden olmak üzere ABD’li yetkililer, saldırıdan İran destekli grupları sorumlu tutmuş, ABD’nin seçeceği bir zaman ve yerde saldırıya karşılık verileceğini belirtmişti.

İran ise söz konusu saldırıyla bağlantılı olduğu iddialarını reddederek “Bölgedeki direniş güçleri karar ve eylemlerinde İran’dan talimat almıyor” ifadesini kullanmıştı.

Washington yönetimi saldırının Irak’ta İslami Direniş adlı örgüt tarafından gerçekleştirildiğine inandığını açıklamıştı.

Yetkililer ABD basınına yaptıkları açıklamada saldırıya haftalarca sürecek bir “kampanya” şeklinde karşılık vermeye hazırlanıldığını söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x