Akaryakıt sektörü bu skandalla çalkalanıyor… Maliye’ye verilen teminatlar sahte çıktı!

Dinçer GÖKÇE

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), 12 bin 500 civarındaki akaryakıt bayii ile 40’a yakın dağıtım firmasına teminat verme zorunluluğu getirdi. Firmalar; banka teminat mektubu, nakit para ya da sahibi oldukları gayrimenkulü teminat olarak gösterebiliyor.

Geçen 7 Ekim’de yayımlanan bir tebliği ile de, anılan teminatlara ek olarak sigorta kefalet senetleri de kabul edildi. Akaryakıt sektörü temsilcilerinin talebi ile yayımlanan tebliğ sonrası, bayiler ve dağıtım firmaları, kefalet senedi alabilecekleri firma arayışına girdi.

ANLAŞMA ÜYELERE DUYURULDU

Petrol Ürünleri İşveren Sendikası, yaptığı araştırma sonrası İstanbul merkezli G. Sigorta Aracılık Hizmetleri Limited Şirketinin, kefalet senedini uygun koşullarda verdiği bilgisine ulaştı. PÜİS yetkilileri ile G. Sigorta arasında yapılan görüşme sonrası, sendika, ilgili acente ile anlaşmaya vardıklarını açıkladı. Anlaşma, sendikanın sitesi de sosyal medya hesaplarında da yayımlandı.

GİB: VERDİĞİNİZ TEMİNATLAR SAHTE!

PÜİS açıklaması sonrası firmalar da, bu şirket ile temasa geçti. G. Sigorta, yüzde 6 komisyonla sigorta kefalet senedi verebildiklerini kaydetti. Firmalar evraklarını ve ödemesini yaptıktan sonra G. Sigorta’dan aldıkları kefalet senedini GİB’e teslim etti. Ancak, başkanlık yaptığı araştırma sonrası firmaların getirdiği senetlerin sahte olduğunu belirledi. Başkanlık, ilgili firma yetkilileri ile temasa geçerek “Verdiğiniz kefalet senetleri sahte. Yeni teminat getirin” uyarısı yaptı.


İşte, teminat olarak Maliye’ye verilen ancak sahte çıkan o kefalet senetlerinden biri.

60 MİLYONLUK SENET DE SAHTE!

Edinilen bilgilere göre Bolu’da faaliyet gösteren bir firma 4.2 milyonluk kefalet senedi için toplamda 268 bin liralık komisyon ödedi. Yine Manisa Turgutlu’da bulunan bir akaryakıt dağıtım firması ise 60 milyon liralık kefalet senedi için 3.6 milyon lira ödedi. Aydın’daki bir bayiye de 1.5 milyonluk sahte senet verildi. Anılan firmaların dışında bir dizi firmanın daha benzer bir sorunu yaşadığı kaydedildi.

‘O FİRMA İLE İŞ YAPMAYIN’ UYARISI

PÜİS Başkanı İmran Okumuş, Halktv.com.tr’ye yaptığı açıklamada “Bu firmanın kefalet senedi verdiğini öğrendik. Biz de gittik görüştük. Ve anlaşmaya vardığımızı duyurduk. Ancak daha sonra böyle sıkıntılar ortaya çıktı. Bunu öğrenince, 4 üyemizi hemen uyardık. Üyelerimize ‘O firma ile iş yapmayın’ dedik. Biz de PÜİS olarak şimdi bu firmayı araştırıyoruz” diye konuştu.

ACENTENİN LİSANSI İPTAL EDİLDİ

Çok sayıda firmaya sahte kefalet senedi vermekle suçlanan acenteye yönelik bir hamle de Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan geldi. Kurum, geçen 3 Ocak’ta G. Sigorta Aracılık Hizmetleri’nin uygunluk belgesini iptal etti.

HİSSELER BULGAR ŞİRKETE GEÇTİ

Görüş almak üzere aradığımız G. Sigorta’dan ise herhangi bir dönüş olmadı. Suçlamaların odağındaki şirkette ise dikkat çeken bir hisse devir işleminin yapıldığı anlaşıldı. Kayıtlara göre M. Ç., geçen 17 Ekim’de hissesini Bulgaristan’da yerleşik bir şirkete devretti. Devir işleminin, kefalet sigortası verilmesine imkân veren 7 Ekim tarihli tebliğden 10 gün sonraya denk gelmesi dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x