ASKON’dan Merkez Bankası açıklaması: Rota değişikliği beklemiyoruz

Orta Vadeli Program (OVP) ile Türkiye’nin hedeflerinin açık ve net olduğunu belirten Başkan Aydın, iş dünyası olarak Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan yürüttüğü politikaların yeni başkan Fatih Karahan döneminde de devam edeceğini öngördüklerini belirtti. Başkan Aydın, tasarruf tedbirlerine uyularak, enflasyon baskılanmalı, faiz artışının önü kesilmeli  yatırım ve üretim odaklı ülkemizin kaynakları verimli bir şekilde kullanılmalıdır açıklamasında bulundu.

Başkan Aydın konuya ilişkin şunları ifade etti;

Hem küresel hem de yerel ölçekte çok değişken politikaların yaşandığı günlerden geçiyoruz. Savaşlar, afetler, küresel ekonomik daralmalar. Bunun yanı sıra büyük bir depremin yaralarını sarmaya çalışan ve üst üste gelen seçimler. Bütün bunlar yaşadığımız süreçleri günün koşullarına göre farklı değerlendirmemize neden oluyor.

Bu bağlamda ekonomik anlamda Türkiye OVP ile rotasını belirlemiştir. Bu politikalarda bir sapma olacağını düşünmüyoruz. Ha keza Hafize Gaye Erkan’ın ayrılmasıyla da para politikalarında değişik bir yol haritası beklentimiz de yoktur. Yatırımcı dostu, geleneksel ekonomik politikalar Fatih Karahan başkan döneminde de devam edecektir. Bu süreçte gerek küresel bazda, gerekse yerel ölçekte güvenli limanlar görülene kadar ihtiyati tedbirler elden bırakılmamalı, tasarruf tedbirlerine uyularak, enflasyon baskılanmalı, faiz artışının önü kesilmeli  yatırım ve üretim odaklı ülkemizin kaynakları verimli bir şekilde kullanılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x