Genelkurmay krizi büyüyor: Ukrayna ordusu “derin savunma” modunda

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeri Zalujni’nin görevden alınması ihtimali belirsizliğini korurken Kara Kuvvetleri Komutanı Oleksandr Sırski Harkiv bölgesinde savaaşan askerlere ziyaret düzenledi.

Harkiv bölgesindeki Kupiansk kasabası yakınlarında birlikleri ziyaret eden Oleksandr Syrskyi, “Operasyonel durum gergin olmaya devam ediyor. Cephe hattının tüm kesimlerinde ağır çatışmalar sürüyor. Düşman yüksek yoğunlukta saldırılar düzenliyor ve bölgeye düzenli olarak yeni birlikler getiriyor.” ifadelerini kullandı.

Genelkurmay Başkanı Zalujni geçtiğimiz Aralık ayında yarım milyona yakın insanı ordu için seferber etme talebinde bulunmuştu.

Zelenski’nin bu talebin arkasında durma konusundaki isteksizliği, aralarındaki gerilimin artmasının temel nedeni olarak görülüyor.

Zalujni CNN için kaleme aldığı yazısında, “devlet kurumlarının halk tarafından beğenilmeyen adımlar atmadan Ukrayna ordusunun insan gücünü artıramayacağını” vurgulamıştı.

UKRAYNA ORDUSUNDA MÜHİMMAT EKSİKLİĞİ

Cumartesi akşamı Genelkurmay tarafından hazırlanan bir raporda, bölgedeki 15’ten fazla yerleşim birimine daha fazla hava saldırısının yanı sıra topçu ve havan ateşi açıldığı bildirildi.

Aynı bölgeden sorumlu üst düzey bir ordu sözcüsü olan İlya Yevlash’in Ukrayna televizyonunda yaptığı açıklamalarda Rusya’nın karşısındaki bir başka Ukrayna açığına, yani mühimmat eksikliğine dikkat çekti.

İlya Yevlash, “Ruslar hem teçhizat hem de personel bakımından üstün. Böyle bir gücü ve yoğunluğu yok etmek için çok fazla cephaneye ihtiyacımız var.” dedi.

Yevlash, Rus askerlerinin de, Ukrayna’daki kadar olmasa da, olası mühimmat sıkıntısıyla karşı karşıya olduklarını belirtti.

Daha önce Rus kuvvetleri tüm cephe hattı boyunca günde 60 bin mermi ateşlerken, bu sayı şu anda bunun yarısı kadar.

İKİ TARAFIN ASKERLERİ DE ÇOK YORGUN

Bölgedeki keskin nişancı birliğinde görev yapan Oleksandr isimli bir asker de, Ukrayna güçlerinin savunma moduna geçtiğini söyledi.

Oleksandr, “Derin savunma halindeyiz ve düşmanı tutmaya çalışıyoruz. Hem bizim adamlarımız hem de düşman yorgun.” ifadelerini kullandı.

Zelenski’yle arası açılan Genelkurmay Başkanı Zalujni’nin görevden alınacağı konuşulmaya devam ediyor. Zelenski’nin Genelkurmaylık pozisyonu için Ukrayna askeri istihbarat şefi Kirilo Budanov ve Ukrayna Kara Kuvvetleri Komutanı Oleksandr Sırski’ye teklif götürdüğü ama iki ismin de teklifi reddettiği iddia ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x