HEDEP’li Sayyiğit: Van Gölü yok olurken, devlet maalesef tatil yapıyor

VAN – Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Van Milletvekili Gülcan Kaçmaz Sayyiğit, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın 2024 yılı bütçe görüşmelerinde konuştu. Sayyiğit konuşmasında, Van Gölü’nün korunması için maddi kaynaklar oluşturulması gerektiğini belirterek, doğrudan göl için kullanılmak üzere özel bütçe ayrılmasını istedi.

‘VAN DENİZİ YOK OLMA TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA’

Sayyiğit yaptığı konuşmada, “Van Gölü, dünyanın en büyük sodalı gölü ve endemik bir tür olan inci kefali balığını da içinde barındıran bir göldür. Etrafındaki sazlıklarla, yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yapan bu gölde maalesef bugün ciddi oranda su seviyesi azalmış durumda. Ama Van Denizi bu günlerde yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Çünkü, etrafında birçok ilçe ve ilin bulunduğu bu göl kirletiliyor” dedi.

‘VAN GÖLÜ YOK OLURKEN, DEVLET MAALESEF TATİL YAPIYOR’

Sayyiğit, Van Gölü kıyısındaki yapılaşmaya da değinerek, “Van Gölü insan kaynaklı kirlenmenin yanında bizzat devlet eliyle de kıyılar işgal altına alınmış durumda. Mevcut kıyı kanunu ve çevre kanunu hükümlerine rağmen Valilik, çimento fabrikası, Karayolları, Devlet Su İşleri, Emniyet, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve il müftülüğünün kampları göl kıyısındadır. Ahlat’da da biliyorsunuz ki Cumhurbaşkanlığı sarayı inşa edildi. Van Gölü yok olurken, devlet maalesef tatil yapıyor” şeklinde konuştu.

‘AKP İKTİDARI NEDEN BİR ŞEY YAPMIYOR?’

Kayyım yönetimindeki Van Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin hafriyat yönetimini yok saydığını belirten Sayyiğit, “Kayyım belediyeleri tarafından asfalt ve molozlar, çimento ve kum ocakları, kanalizasyon ve evsel atıklar söz konusu. Koskoca Aral Gölü bizzat insan eliyle kurutuldu. Bugün yanı başımızda, Ortadoğu’nun en büyük gölü olan Urmiye Gölü, barajlar ve yanlış kullanım nedeniyle yok olma tehlikesiyle karı karşıya. İran hükümeti uzun vadeli politikalarla bunu önlemek noktasında bir ilerleme kaydetti. Peki AKP iktidarı neden bir şey yapmıyor Van Gölü ile ilgili?” dedi.

‘TÜM PARTİLER OLARAK VAN GÖLÜ ETRAFINDA BULUŞALIM’

30 Haziran 2022’de Resmî Gazete’de yayımlanan Van Gölü Doğal Sit Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı kararnamesinin kalıcı ve bütüncül bir çözüm üretemeyeceğini söyleyen Sayyiğit, “Öncelikle maddi kaynakların doğrudan göl için kullanılacağı bir bütçe ayrılması gerekiyor. Bunu talep ediyoruz. Biz HEDEP’in altı Van vekili olarak, Van Gölü’nün korunmasına yönelik kanun teklifimizi de Meclis’e sunacağız. Tüm partiler olarak Van Gölü etrafında buluşalım. Bünyesinde yeşilin ve mavinin onlarca tonunu barındıran bu gölü hep birlikte kurtaralım” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x